Witamy w Nyskim Księstwie Jezior i Gór.

UWAGA ! Wszystkie zapytania ofertowe, ich wyniki oraz wszelkie aktualne informacje publikowane są na NOWEJ STRONIE INTERNETOWEJ Nyskiego Księstwa Jezior i Gór. Niniejsza strona nie będzie już rozwijana.

Nasz region

 
PROW 2014 - 2020
 
OGŁOSZENIA
 
LGD
 
Media o Nas
 
Program Leader
 
   Lokalna Strategia
Rozwoju
 
   ZREALIZOWANE
PROJEKTY
 
OGŁOSZENIA O NABORACH
 
INFORMACJE DLA WNIOSKODAWCÓW
 
Wzory Wniosków I Instrukcje
 
Szkolenia
 
Punkt informacyjny- konsultacyjny
 
Kontakt
 
SIO
Idea
Wyszukwiarka
Logowanie
Rejestracja
Rodzaje obiektów
 
Logowanie dla agentów

Login:
Hasło:

SART-WEB
 
kontakt

 

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".Załącznik nr 6 - Opis obszaru planowanego do objęcia LSR do Wniosku o przyznanie pomocy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Działanie: 19 Wsparcie dla rozwoju w ramach inicjatywy LEADER

Poddziałanie: 19.1 Wsparcie przygotowawcze

Nyskie Księstwo Jezior i Gór położone jest w południowo-zachodniej części województwa opolskiego i swoim zasięgiem obejmuje gminy powiatu nyskiego. W jego skład wchodzi 5 gmin miejsko-wiejskich: Głuchołazy, Korfantów, Nysa, Otmuchów, Paczków oraz 3 gminy wiejskie: Kamiennik, Pakosławice i Skoroszyce. Łącznie obszar wynosi 1 072 km2.

Obszar Nyskiego Księstwa Jezior i Gór rozciąga się na terenie dwóch podprowincji reprezentujących różne typy rzeźby: Nizin Środkowopolskich oraz Sudetów. W przeważającej części usytuowany jest w podprowincji Sudety z Przedgórzem Sudeckim, która obejmuje makroregion Sudetów Wschodnich z mezoregionem Góry Opawskie, a także trzy mezoregiony makroregionu Przedgórza Sudeckiego: Przedgórze Paczkowskie, Obniżenie Otmuchowskie, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie. Podprowicje Nizin Środkowopolskich stanowi natomiast mezoregion Doliny Nysy Kłodzkiej oraz częściowo Płaskowyż Głubczycki i Równina Wrocławska. Najwyżej położony punkt terytorium Nyskiego Księstwa Jezior i Gór znajduje się na północnym stoku najwyższego wzniesienia Gór Opawskich - Kopy Biskupiej (889 m n.p.m.), tuż pod jej szczytem, natomiast najniżej usytuowany jest obszar położony w dolinie Nysy Kłodzkiej na wysokości 160 m n.p.m. przy granicy z powiatem brzeskim.

            Sieć hydrograficzna jest dobrze rozwinięta. Przeważającą część powierzchni zajmuje zlewnia Nysy Kłodzkiej, znajdująca się w obszarze zlewni Odry. Osią hydrograficzną jest Nysa Kłodzka z bocznymi dopływami: Białą Głuchołaską, Morą, Widnawą, Kamienną i Ścinawą Niemodlińską. W celu regulacji stanów wody wybudowano trzy zbiorniki wodne. Najstarszym jest Jezioro Otmuchowskie o powierzchni 2 tys. ha, otoczone 29 hektarowym rezerwatem, obejmujący las mieszany z licznymi okazami starodrzewia - głównie dębów i brzóz, jak również unikalne na skalę krajową siedlisko czapli szarej. Wody Jeziora Otmuchowskiego pełne są ryb. Jezioro Nyskie o pow. 22 km2, wybudowano jako zbiornik zalewowy na rzece Nysa Kłodzka. Zbiornik charakteryzuje się bogatą fauną, występują m. in. sandacze, szczupaki i leszcze. Najmłodszym obiektem oddanym w 2002r. jest Zalew Paczkowski (Zbiornik Kozielno i Topola), który poza funkcją przeciwpowodziową, polepsza retencyjność wody powierzchniowej w czasie jej niskich poziomów. Powstałe zbiorniki prócz funkcji retencyjnych i energetycznych stanowią doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji oferując możliwość uprawiania niemal wszystkich sportów wodnych.

            O spójności obszaru decyduje nie tylko bezpośrednie sąsiedztwo tworzących go gmin, ale przede wszystkim opisane powyżej uwarunkowania geograficzne. Ważnymi czynnikami wpływającymi na spójność obszaru są także: wspólne doświadczenia historyczne (zwłaszcza po 1945r.), uwarunkowania gospodarcze (m.in. efekty transformacji gospodarczej po 1989r.)  i społeczne (np.: emigracja i zjawiska demograficzne).

Uroczy Zakątek Polski
 
Polecamy

 
Pogoda
Wrocław 9°C
Katowice 8°C
Praga 6°C
 
Turystyka
Imprezy
Noclegi
Gastronomia
Galeria zdjęć
 
Produkty turystyczne
Trasy rowerowe
Szlaki piesze
Szlakiem zabytków
Spływy kajakowe
Scieżki dydaktyczne
Zabytki
 
Zasoby naturalne
Rezerwaty przyrody
Parki krajobrazowe
Pomniki przyrody
Punkty obserwacyjne
 
Nasze gminy
Głuchołazy
Kamiennik
Korfantów
Nysa
Otmuchów
Paczków
Pakosławice
Skoroszyce
 
Mapy
Ogólne
Trasy
Zabytki
 
System S.A.R.T.
Kalendarz imprez
Baza noclegowa
Agroturystyka
Ciekawostki
 
 
 

Powered by S.A.R.T.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"

Sfinansowano ze środków Zarządu Województwa Opolskiego "Współpraca mikroregionalna w ramach Programu wdrażania 

podejścia Leader  w woj. opolskim".
Ta strona wykorzystuje pliki cookies - korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.
Możesz zarządzać plikami cookies, zmieniając ustawienia w swojej przeglądarce internetowej.